Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Dozorčí rada

3. listopadu 2008 v 20:30 | Redakce |  Dozorčí rada M-ČČK
aneb


§ 50 Organizačního řádu

Ano, hádáte správně. § 50 je mým nejoblíbenějším paragrafem z celého Organizačního řádu Mládeže Českého červeného kříže. Že jste jej ještě nečetli? Ale to je obrovská chyba. Jednak je to velice záživné čtení (zvláště před spaním) a hlavně se dozvíte spoustu zajímavých věcí, které se vám budou hodit při plnění všech různých povinností a vyplňování všech možných a nemožných formulářů, které ústředí od oblastních skupin požaduje. Organizační řád je vlastně takový stručný návod na fungování Mládeže. Všichni se jím řídíme. A všichni jsme zaplacením členského příspěvku a převzetím průkazu povinováni Organizační řád znát a dodržovat.


Ale pojďme trošku někam jinam. Před dvěma týdny (ode dne, kdy píšu tenhle text :-)) Rada Mládeže republiky mimo jiné zvolila novou Dozorčí radu. Něco málo o Katce Reiglové, Štěpánu Šemberovi a Filipu Patceltovi jste se mohli dozvědět v Informačních listech Mládeže ČČK. A doufám, že budete mít možnost seznámit se s nimi také osobně - jsou to moc milí lidé, kteří chtějí pomáhat. Jinak by snad ani nebyli v Mládeži.

Dozorčí rada má několik hlavních oblastí své činnosti: kontrola účetnictví a hospodaření naší organizace jak na ústřední, tak i na regionální úrovni, kontrola dodržování právně závazných předpisů a vnitřních norem, dozírání na to, aby bylo všechno přesně tak, jak je potřeba. A samozřejmě jsme tady také proto, abychom vám pomáhali s potížemi a problémy, které se na vašich oblastech vyskytnou.

Abychom vám s nějakým problémem mohli pomoct, musíme o něm vědět. A abychom o něm věděli, musíte nám ho říct. A tady, bohužel, všechno začíná a končí. Komunikace mezi oblastními skupinami a republikovými orgány je dost špatná. Je zajímavé, jak se tímto problémem každoročně zabýváme na RMR, vymýšlíme všechny možné i nemožné komunikační kanály, systémy, a výsledek je stejně jen dočasný - po měsíci či dvou opět přichází letargie.

Dozorčí rada tady není proto, aby vám nadávala, aby vás buzerovala nebo nějak postihovala (od toho máme v našem státě jiné orgány :-)). Našim cílem je pomáhat vám v tom, co pro většinu z nás není v činnosti naší organizace prioritní (administrativa, účetnictví, atd.). Návštěva Dozorčí rady na vaší oblasti není pohroma ani žádný trest za neposlušnost. Pro nás je to příležitost, jak získat přehled o tom, co děláte a jak se dozvědět velké množství informací o vaší skupině. Pro vás je to příležitost ptát se na to, co vás zajímá a trápí.

Oblastní skupiny obecně trpí dvěma nemocemi. První - strach z účetnictví, druhá - strach z Organizačního řádu. Dozorčí rada je v tomto případě lékař, který chce tyto nemoci vyléčit, jednou provždy odstranit. Strach je sice zákeřný, ale není neporazitelný. Musíte jen chtít. My vám s tím hrozně rádi pomůžeme, všichni uděláme maximum proto, aby byla naše organizace zdravá a svěží. Je to jenom na vás!

Jedna má bývalá profesorka na gymnáziu nám, vystrašeným primánkům, kdysi dávno velmi teatrálně řekla - spíš na nás teatrálně zařvala: "Mě se bát nemusíte. Já vás mám ráda!"


A já říkám vám: "Nás se bát nemusíte. My vás máme rádi!"

Jakub Konečný
Předseda Dozorčí rady Mládeže ČČK


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !