Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Help trans - pomoc v pohybu

30. listopadu 2008 v 18:59 | Eva Pejchalová |  Vše kolem Help Trans

Oblastní spolek Českého červeného kříže v Českém Krumlově připravil a uskutečnil dne 22. října 2008 celodenní výlet do Třeboně. Byl určen pro zdravotně postižené spoluobčany a seniory našeho regionu, převážně z Českého Krumlova, ale i ze Zlaté Koruny, Křemže, Brlohu, Horní Plané a Hořic na Šumavě.

Odjížděli jsme v ranních hodinách z autobusového nádraží v Českém Krumlově plně obsazeným, speciálně upraveným autobusem s plošinou pro nájezd vozíčkářů. Autobus nás dovezl až do centra Třeboně. Prohlédli jsme si náměstí obklopené domy s renesančními a barokními štíty, starou radnici i kamennou kašnu s mariánským sloupem. Naše kroky (byť pomalé vzhledem k zdravotním možnostem našich výletníků) vedly do komplexu třeboňského zámku, kde jsme měli zajištěnou prohlídku prostor zámku. Ujal se nás přívětivý průvodce-historik a provedl nás, vzhledem k hendikepu skupiny přístupnější tzv. Rožmberskou trasou. V prostorách zámku bylo sice chladno ale většinu zahříval zájem o zajímavé historické artefakty a jejich dějinné souvislosti. Nicméně po skončení prohlídky jsme si na náměstí dali rozchod a každý zamířil do nějaké kavárny či hospůdky na něco teplého na zahřátí. Dokonce i fence černého retrievera jménem Ambra jedoucí s námi jako doprovod nevidomé paničky bylo v kavárně dobře a konečně se spokojeně natáhla u jejích nohou. Oběd byl zajištěn v areálu sportovní haly Alex sport, kde sice byl bezbariérový přístup, ale pro kratší příchod jsme to vzali po několika schodech, takže všichni," kdo mohl pomohl "a vše se zvládlo. A to už nás čekala teplá polévka a řízek s bramborovou kaší. Poslední zastávkou byla návštěva Lázní Aurora. Personál nám vyšel maximálně vstříc, pomohl s oblékáním i s manipulací osob v bazénu, a dokonce nám zohlednili i časový posun daným pomalejším oblékáním skupiny.

Největším zážitkem pro mě bylo splněné přání jednoho 78 letého nevidomého muže, který si přál sjet z tobogánu do vody. Slečna plavčice mu domlouvala, že se často u nevidomých stává, že ve vodě naprosto ztratí orientaci a neví jak vyplavat na hladinu. Odhodlaný muž jí, ale i nám ostatním slíbil, že se zhluboka nadechne a vyplave. Já jsem na tobogánu jela první a ve vodě jsem čekala až dojede a …. skutečně ten úctyhodný výkon zvládl, vyplaval a byl převelice šťastný a my ostatní s ním.

Teplá, slaná voda v bazénech, různé masážní proudy a celkově příjemné prostředí pro nás bylo lékem na tělo i duši. Počasí nám také přálo, a proto jsme se vraceli domů po všech těch zážitcích sice trochu unavení, ale velmi spokojení.

Ráda bych touto cestou zároveň poděkovala všem těm, kteří s námi jeli a společně se stali spolutvůrci hezkého a příjemného dne.

Uvědomila jsem si jak tito hendikepovaní lidé jsou vděčni za všechnu pozornost, kterou jim druzí věnují a jak ji s láskou umí přijímat. Na nic si nestěžují, třeba že se někde čekalo, na zámku byla zima, či bramborová kaše byla málo slaná, nebo že bazén byl jen na hodinu. V jistém smyslu jsou mnohem zdravější než my ostatní -umí být spokojení. A ta spokolenost v životě i s těmi všemi zdravotními překážkami z těchto statečných lidiček vyzařovala a pro nás ostatní to byla další příležitost pochopit jaké hodnoty v životě jsou důležité.

Napsala a prožila Eva Pejchalová
ředitelka úřadu OS ČČK v Českém Krumlově

Ohlasy na akci byly velmi milé a my jsme tím navázali osobně i ,,pracovně,, aktivní vztahy s Centrem pro zdravotně postižené občany (tělesně, mentálně, slabozrací a nevidomí) v Českém Krumlově.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !