Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Maturitní zkouška - písemná práce z českého jazyka a literatury

3. listopadu 2008 v 20:41 | Zuzana Pavlíčková |  Pro zajímavost a pobavení

Střední průmyslová škola elektrotechnická a Vyšší odborná škola,
Pardubice, Karla IV. 13
Obor Technické lyceum Třída 4.F Školní rok 2007/2008
MATURITNÍ ZKOUŠKA
Písemná práce z českého jazyka a lieratury

Témata:

1. "Miláčku, tvrdě spíš? To je ta správná chvíle, kdy se spolu můžeme domluvit." Pink Floyd
(vnitřní monolog o nedostatku komunikace mezi lidmi)

2. Vážený pane prezidente, …
(otevřený dopis prezidentovi)

3. "Veliké Kartágo vedlo tři války. Po té první bylo ještě mocné, po té druhé obyvatelné. Po té třetí je nikdo nenašel." Bertold Brecht
(zamyšlení nad následky válek a násilí vůbec)

4. Začalo to nevinně… (vypravování příhody)

Osnova:
1. Úvod
2. Vlastní úvaha
- ano pro válku
- méně je někdy více
- uspěchanost světa
- ne pro válku
3. Závěr
"Veliké Kartágo vedlo tři války. Po té první bylo ještě mocné, po té druhé obyvatelné. Po té třetí je nikdo nenašel." Myšlenka německého dramatika Bertolda Brechta vede mnohé z nás k pozastavení se nad tímto problémem. V dnešním uspěchaném světě bereme války téměř jako samozřejmost, ale jsou opravdu nezbytné?

Jedna část z nás by jistě odpověděla ano. Vždyť díky válkám jsme tam, kde jsme. Mířím tím k občanským válkám a povstáním. Nebýt například sametové revoluce, neměli bychom dnes svobodu rozhodování a názoru. Z žen by dále byly švadleny a domácí puťky a z mužů zemědělci v JZD. Představa stereotypního života pod nadvládou někoho, kdo si život obyčejného člověka nezkusil a neumí si ho představit, není příjemná a pro někoho je až urážející. Lidé se odjakživa snažili dostat více než měli, ale je to někdy opravdu více?

Z východních zemí se k nám dostávají obrázky malých chlapců se zbraněmi v ruce. Když tyto snímky vidí muži, někteří z nich nehnou ani brvou. Když je vidí ženy, stáhne se jim srdce. Soucítí s matkami, které své dítě porodily, vychovaly a daly jim ze sebe to nejlepší. Pak přišel bezcitný velitel, malé dítě sebral a poslal do války. Chlapec ještě neumí ani číst, ale už je oprávněn rozhodovat o životě a smrti druhých.

Možná se tu objevuje další faktor uspěchanosti světa. Velitelé nečekají na to, až mladí válečníci vyrostou, aby podali lepší výkon, snad nechtějí, aby si na život příliš zvykli a nebyl jim proto tak vzácný. Svým způsobem si velitelé kryjí svůj život. Ale stojí pak ten život za to? Mohou si ho pak vychutnat až do konce s pocitem, že díky nim zemřely tisíce nevinných dětských duší? Za dříve nevinnou dětskou duši ale můžeme brát každého vojáka, který byl vychován mírumilovnou matkou. Matkám tak zbydou oči pro pláč a nic s tím nenadělají.

Podle mého názoru je tohle všechno zbytečné, resp. zbytečné v této míře. Převážně jde o politické neshody mezi několika lidmi, proč tedy válčí celý svět? Proč se proti válkám někdo nepostaví? Ale oni se postavili. A nebylo jich málo. Kde tedy jsou? Zašlapáni byrokracií. Nejsou pro vládu pohodlní. Připomeňme si ale alespoň jednoho významného muže, kterému se povedlo udělat pokrok a který obětoval vše, aby zmírnil následky válek. Henri Dunant svou tvrdou prací a neuvěřitelnou trpělivostí založil ve druhé polovině 19. století Výbor pěti, později Červený kříž, díky kterému zranění vojáci neumírali v nelidských podmínkách na bojištích, ale byli ošetřeni zdravotníky.

Přestože se obávám, že svět o mnoho lepší nebude, stále zbývá naděje. Měli bychom se nechat inspirovat lidmi, kteří se své idey nevzdali a dotáhli ji do konce. Ať už to byl Henri Dunant, Matka Tereza nebo lékaři, kteří jsou dlouhé měsíce v zahraničí bez své rodiny, či zpěváci, jejichž písně povzbuzují vojáky v jejich nelehkém úkolu, ti všichni se snažili a snaží udělat svět lepším, světem bez zbytečných válek. Přidejme se k nim i my!
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 No Já, ne??? No Já, ne??? | 14. dubna 2009 v 20:38 | Reagovat

povrchní ;)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !