Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Seminář: „Náboženství, kultura & společnost“

3. listopadu 2008 v 20:22 | Redakce |  Mezinárodní aktivity
Seminář: "Náboženství, kultura & společnost" (Religion, Culture & Society)
03.04. - 08.04. 2008 - Plovdiv, Bulharsko


Bulharská pobočka mezinárodní organizace "People To People International" (http://www.ptpi.org/) uspořádala tento seminář pro lidičky, kteří mají co dočinění s prací s mládeží a mají zájem o interkulturní poznání, dozvědět se více o náboženské situaci ve světě a o lidských právech. Sjelo se nás tam kolem 30 nadšenců ve věku 18 - 30 let z těchto zemí: Albanie, Armenie, Bulharsko, Kypr, Itálie, Rumunsko, Makedonie, Rakousko, Kosovo, Ukrajina a samozřejmě Česká Republika.


Podmínkou bylo mluvit a rozumět anglicky a taky dopravit se na místo konání semináře (luxusní hotel v centru Plovdivu) sami. Trochu sem se děsila této druhé podmínky. Přeci jen, dvě křehké holčiny vydány napospas bulharským podvoníkům. Byly jsme varovány a upozorněny co všechno si můžeme v Bulharsku dovolit a co ne. Rozhodně chodit všude spolu a po setmění nejlépe ve větší skupině.A hlavně pozor na taxikáře.Na to sme doplatily ikdyž jsme se tomu snažily vyhnout. Hned na ceste do hotelu nás pán vezl daleko delší dobu a za mnohem více peněz než by měl. Ale to je prostě Bulharsko. Naše cesta se skládala z letu do Sofie, pak taxík z letiště na nádraží, po té následovalo zjišťování systému zakoupení lístku na autobus, následně asi 2 hodinová cesta zakouřeným ( ano kouří se tam naprosto všude!!)autobusem do Plovdivu a pak opět taxi do hotelu. A to všechno dvakrát, počítám-li cestu zpět. I když ráda cestuji, tak tohle bylo na mě trošku hodně. Ještě že 70% cesty nám PTPI proplatili.

Obsah semináře nám vše plně vynahradil a cesta necesta, stálo to za to!

Mimo klasické seznamovací aktivity, kdy jsem se o sobě dozvěděli kdo odkud pochází a co ve své organizaci dělá (Já s Martinou jsme byly jediné zástupkyně Mládeže červeného Kříže) , jsme shlédli i prezentaci samotné pořádající organizace People to People International. Celý seminář byl pojat spíše neformálně. Hráli jsme hry, tvořili jsme ve skupinkách, a celkově program byl dost volný, že pokud jsme nechtěli, tak sme se nemuseli účastnit.ovšem nabídka aktivit byla tak lákavá, že jsem stejně byla na všem. K problematice náboženství jsme hráli "role play" hru TOLEDO, kde každý z hráčů vyfasoval kartičku s popisem osobnosti a s tou se musel stotožnit a v diskusi na určitou situaci za ni vystupovat. Byla jsem židovský doktor, 40 let, s manželkou a 6 dětma.

Celé jedno opoledne bylo věnováno prozkoumávání nábožensky významných míst. Navštívili jsme mešitu, synagogu a pravoslávný kostel. Prošli jsme si i historické centrum Plovdivu, které je chráněné UNESCO. Celý jeden den byl věnován nekonfliktní komunikaci a jednání. Večery byly věnovány interkulturnímu poznávání a to formou buďto neřízené zábavy ( hospoda, pivo, víno, tanec :) ) nebo oficiálního představení své země a organizace. Dovezli jsme spoustu pochutit (perníčky, oplátky,...) a i trocha alkoholu na ochutnávku, pár pohlednic, mapu, prospekty,vlajku a prezentaci v powerpointu.

Jeden večer jsem si příjemně popovídala s muslimkou z Kosova, Martinka si našla kamarádky z Arménie. Tohle považuji jako jeden z přínosů tohoto semináře - navázat kontakt a dozvědět se jak to chodí v jiných zemích. Jaké mají problémi a jak je řeší. Například jsem netušila, jak závažný problém ja na Kypru , kde měli donedávna rozdělené hlavní město zdí a mezi Turky a Kypřany vládnou velké nepokoje.

Celé dopoledne bylo věnováno navazujícím aktivitám, kde jsme mohli představit svoje vize do budoucna.

Naše cesta do Bulharska mi přinesla spousty nezapomenutelných zážitků ( a to nejen s podvodníkem taxikářem) a zábavnou formou jsem se dozvěděla víc o jiných klturách a náboženství. Rozhodně doporučuju všem křížákům, kteří mají alespoň trošku zájem o tuto problematiku a mají chuť vyrazit za hranice.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !