Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Daruj krev

9. května 2009 v 17:56 | Lenka Zuská |  Vaše zážitky a akce

Ahoj Mládežníci,

ve středu 29.4. 09 večer se uskutečnil na VŠE v Praze seminář na téma Bezplatné dárcovství krve. Tuto neformální přednášku s diskuzí pořádal ČČK ve spolupráci s M-ČČK. Pro veřejnost jej zorganizovala členka prezidia M-ČČK Nela Djakowová z OSM Teplice.


Na semináři nám jako první přednášel Mudr. Petr Turek, Csc. z Fakultní Thomayerovy nemocnice (primář transfuzního oddělení). Dověděli jsme se od něj všechny důležité informace, počínaje historií dárcovství krve, jejího složení, rozdělení do hlavních čtyř skupin a konče dalšími zajímavostmi ohledně této životodárné tekutiny. Hlavním bodem přednášky bylo dárcovství krve jako takové a jeho propagace v rámci Českého červeného kříže. Možná jste již zaregistrovali novou kampaň ČČK "Jdi se bodnout se strachem a daruj krev!". Tvářemi kampaně jsou Eva Čerešňáková (I. Česká vicemiss roku 2007) a Ali Amiri (lékař a jeden z finalistů pěvecké soutěže ČHS ). Eva i Ali byli samozřejmě také přítomni a podělili se s námi o vlastní dojmy z darování krve. Další, kdo se nám představil, byla zástupkyně za ČČK, paní Miroslava Jirutková. Povyprávěla nám především o výše uvedené nové kampani. Dále jsme se od ní dozvěděli, kdo mimo jiné z "českých celebrit" daroval krev, obecné informace o bezplatném darování krve pod záštitou ČČK a odměňování dárců krve za jejich "věrnost".
Na konci přednášky byla zahájena diskuze. Především pan doktor byl zahrnut dotazy od účastníků z řad studentů. A to někdy i velmi zajímavých otázek (např. Kam se vylévá zbytková krev?). Na všechno bylo přítomným uspokojivě odpovězeno.

Z přednášky jsem odcházela nejen s letáčkem s propagací dárcovství krve, ale také s myšlenkou, že v brzké době dojdu na transfuzní stanici, nechat si udělat svůj první bezplatný (bezpříspěvkový) odběr a pomůžu tak někomu, kdo zrovna záchranu v podobě krve potřebuje.
Lenka Zuská
OSM Teplice a členka DR MČČK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !