Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Listopad 2009

Podolská krev

5. listopadu 2009 v 13:12 | Lenka Zuská |  Vaše zážitky a akce


Ahoj Mládežníci,

na jaře tohoto roku, jak jste doufám zaznamenali, se uskutečnila přednáška na téma bezplatné dárcovství krve na VŠE v Praze uspořádaná ČČK ve spolupráci s M-ČČK. Této přednášky jsem se účastnila a pozvala některé své kamarády z koleje Podolí ČVUT. Mého kamaráda Michala Siváka myšlenka propagace bezplatného dárcovství krve zaujala natolik, že začal přemýšlet o akci, která by se mohla na kolejích Podolí uskutečnit. Sepsal grant do studentské grantové soutěže ČVUT v Praze, a tak se zrodil projekt Podolská krev.

Michala od začátku podporuji v jeho myšlence, a tak konečná podoba projektu vypadá následovně: byla opět navázána spolupráce s ČČK a také Mudr. Petrem Turkem, Csc., který přednášel i na přednášce na jaře - bude tedy uspořádán Seminář na téma dárcovství krve, který se uskuteční 11. 11. 2009 v zasedací místnosti na koleji Podolí v Praze. Zároveň však každý student, který daruje krev na kterékoliv transfuzní stanici v ČR v období od 1.7. 2009 do 31.12. 2009, může mimo dobrého pocitu získat triko s logem akce Podolská krev, a to pokud si o něj zažádá na emailové adrese uvedené na stránkách projektu www.pod.cvut.cz/krev - upřednostněni jsou prvodárci/prvodárkyně.

V souvislosti s tím nesmím opomenout spolupráci s ÚHKT (Ústav hematologie a krevní transfuze sídlící kousek od Karlova náměstí v Praze). Vysokoškolským studentům, kteří přijdou v tomto období darovat krev, informují pracovníci na UHKT o možnosti získat tričko prostřednictvím Podolské krve, a to na základě potvrzení, které jim vydají po darování. Na seminář se dostaví i zástupce této transfuzní stanice, který sdělí další důležité poznatky z tohoto oboru. V případě zájmu z řad prvodárců chodíme s Michalem na UHKT jako jejich doprovod. V pátek 30.10. jsem byla takto doprovodit tři prvodárce z řad studentů, o to větší jsem měla radost, když všechny napoprvé vzali.

Já osobně byla krev darovat někdy v půlce září a doporučuji to všem, kteří chtějí udělat dobrou věc, neváhejte a pomožte. Protože i na Tvou krev někdo čeká …

Lenka Zuská
členka OSM Teplice a členka DR M-ČČKVítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !