Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Duben 2010

ECM – Evropské kooperační setkání ve Vídni

22. dubna 2010 v 8:37 | Lenka Zuská |  Mezinárodní aktivity
Ahoj Mládežníci,
ve dnech 7. - 12. 4. 2010 se uskutečnilo Evropské kooperační setkání (ECM) v rakouském hlavním městě Vídeň, kterého jsem se účastnila za Mládež ČČK. Jednou za dva roky se na toto setkání sjedou zástupci Mládeže národních společností (dále jen NS) ČK a ČP z celé Evropy, euroasijské části a dalších hosté. Během setkání se řeší důležitá témata v souladu s plány Evropských NS ČK a ČP. Probíhají diskuze, workshopy, zasedání a prezentace zkušených odborníků, členů a funkcionářů mezinárodního hnutí ČK a ČP. Mládežníci si vyměňují své zkušenosti, znalosti a dovednosti, které získaly působením v jejich NS na základě různých projektů. Na tomto setkání je vždy volen Evropský koordinační výbor - tj. ECC o sedmi členech. ECC je výkonným orgánem všech evropských NS ČK/ČP a zastupuje tento region v různých institucích Mezinárodního hnutí ČK/ČP. Tento výbor se také snaží hledat možnosti financování evropských Mládeží NS ČK/ČP nebo dává dohromady partnery pro rozličné mezinárodní projekty.
Do Vídně jsem se vydala autobusem ve středu dopoledne z Prahy a cesta mi trvala cca 5 hodin s přestupem v Brně. Autobus měl zastávku na letišti, kde byl sběrný bod účastníků, tak jsem našla Mládežníky Rakouského ČK. Počkali jsme na ostatní Mládežníky, kteří přiletěli letadlem a poté nás odvezli do hotelu Europahaus na kraji Vídně. Zde se poté odehrávala všechna zasedání, workshopy apod. Byla jsem na pokoji se dvěma slečnami z Chorvatského kříže. První večer byl tradičně seznamovací, jak už to na takových akcích bývá, takže jsem začala pomalu oprašovat mou angličtinu J (celé setkání probíhalo v AJ). Večer ještě dorazil Tibor ze Slovenského kříže, který mi byl, jelikož jsem byla na takovéto mezinárodní akci poprvé, dobrým společníkem po celou dobu ECM. Hlavními tématy ECM byly: Strategie 2020, Stárnutí populace, Migrace, Klimatické změny. Na tato témata většinou navazoval nějaký workshop, nebo série menších přednášek, které prezentovali různé NS M-ČK.
Slováci a já
Druhý večer pobytu se uskutečnil Cultural flee Market. Každý na stánku prezentoval svou Mládežnickou národní společnost a zemi odkud pocházíme. Měli jsme zde i ochutnávky jídel nebo pití. Já jsem měla na stánku připravenou k ochutnávce Becherovku a většina lidí, co ji ochutnala, tak říkala, že jim chutná. Někteří z návštěvníků mého stánku znali Prahu, popř. se ptali na další podrobnosti o ní. Rozdávala jsem i letáčky Mládeže Českého červeného kříže v anglickém jazyce, které se moc líbily. Během tohoto Cultural flee Marketu byly pouštěny písničky jednotlivých zemí (vždycky dvě od každého). Za Česko hrál Kája Gott - Včelka Mája a Helenka Vondráčková - Dlouhá noc. Takže jsme se bavili, tancovali, ochutnávali přinesené dobrůtky a vyměňovali křižácké věci.
tanec
Většinu pobytu se ale pracovalo a nebylo to vždy pro mne snadné, především kvůli cizímu jazyku, ale i přesto se člověk nenadál a byl tu poslední den před odjezdem, kdy se konaly volby do ECC. Letos bylo šest kandidátů a všichni byli zvoleni. Novými členy ECC jsou Mládežníci z Dánska, Itálie, Kypru, Řecka, Arménie a Gruzie.
Dóm sv. ŠtěpánaTento den odpoledne nás ještě čekala dvouhodinová prohlídka Vídně. Do centra jsme se dopravili vídeňskou MHD a prošli všechny krásy Vídně (pouze z venku). Státní operu, sídlo vlády a pana prezidenta, ulici obdobnou jako na Příkopech v Praze, ale určitě ještě s dražšími obchody (nechyběla Zara, Swarovski, United Colours of Benneton, cukrárny, kavárny atd.), sochy, monumenty a krásu v podobě Dómu sv. Štěpána, který má věž vysokou cca 135 m (pozn. je vyšší než naše nejvyšší budova v ČR - City Tower má něco přes 100 m). Za dvě hodinky jsme měli prošlé centrum i s výkladem, který zprostředkoval Rakouský ČK. Pokud jsi ještě nebyl/a ve Vídni, jistě toto kouzelné město stojí za to vidět. Po prohlídce města byla večeře a poté následoval rozlučkový večer, kde jsem se pobavila navíc i s několika účastníky, se kterými jsem v předchozích dnech nepřišla moc do kontaktu. Další den ráno se mi hůře vstávalo, ale dorazila jsem v pořádku zpět domů - plná dojmů, navázaných nových mezinárodních přátelství a také vědomostí, či zkušeností získaných díky setkání s Mládežníky z celé Evropy.


            Lenka Zuská, členka prezídia M-ČČK

Společná
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !