Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

ECM – Evropské kooperační setkání ve Vídni

22. dubna 2010 v 8:37 | Lenka Zuská |  Mezinárodní aktivity
Ahoj Mládežníci,
ve dnech 7. - 12. 4. 2010 se uskutečnilo Evropské kooperační setkání (ECM) v rakouském hlavním městě Vídeň, kterého jsem se účastnila za Mládež ČČK. Jednou za dva roky se na toto setkání sjedou zástupci Mládeže národních společností (dále jen NS) ČK a ČP z celé Evropy, euroasijské části a dalších hosté. Během setkání se řeší důležitá témata v souladu s plány Evropských NS ČK a ČP. Probíhají diskuze, workshopy, zasedání a prezentace zkušených odborníků, členů a funkcionářů mezinárodního hnutí ČK a ČP. Mládežníci si vyměňují své zkušenosti, znalosti a dovednosti, které získaly působením v jejich NS na základě různých projektů. Na tomto setkání je vždy volen Evropský koordinační výbor - tj. ECC o sedmi členech. ECC je výkonným orgánem všech evropských NS ČK/ČP a zastupuje tento region v různých institucích Mezinárodního hnutí ČK/ČP. Tento výbor se také snaží hledat možnosti financování evropských Mládeží NS ČK/ČP nebo dává dohromady partnery pro rozličné mezinárodní projekty.
Do Vídně jsem se vydala autobusem ve středu dopoledne z Prahy a cesta mi trvala cca 5 hodin s přestupem v Brně. Autobus měl zastávku na letišti, kde byl sběrný bod účastníků, tak jsem našla Mládežníky Rakouského ČK. Počkali jsme na ostatní Mládežníky, kteří přiletěli letadlem a poté nás odvezli do hotelu Europahaus na kraji Vídně. Zde se poté odehrávala všechna zasedání, workshopy apod. Byla jsem na pokoji se dvěma slečnami z Chorvatského kříže. První večer byl tradičně seznamovací, jak už to na takových akcích bývá, takže jsem začala pomalu oprašovat mou angličtinu J (celé setkání probíhalo v AJ). Večer ještě dorazil Tibor ze Slovenského kříže, který mi byl, jelikož jsem byla na takovéto mezinárodní akci poprvé, dobrým společníkem po celou dobu ECM. Hlavními tématy ECM byly: Strategie 2020, Stárnutí populace, Migrace, Klimatické změny. Na tato témata většinou navazoval nějaký workshop, nebo série menších přednášek, které prezentovali různé NS M-ČK.
Slováci a já
Druhý večer pobytu se uskutečnil Cultural flee Market. Každý na stánku prezentoval svou Mládežnickou národní společnost a zemi odkud pocházíme. Měli jsme zde i ochutnávky jídel nebo pití. Já jsem měla na stánku připravenou k ochutnávce Becherovku a většina lidí, co ji ochutnala, tak říkala, že jim chutná. Někteří z návštěvníků mého stánku znali Prahu, popř. se ptali na další podrobnosti o ní. Rozdávala jsem i letáčky Mládeže Českého červeného kříže v anglickém jazyce, které se moc líbily. Během tohoto Cultural flee Marketu byly pouštěny písničky jednotlivých zemí (vždycky dvě od každého). Za Česko hrál Kája Gott - Včelka Mája a Helenka Vondráčková - Dlouhá noc. Takže jsme se bavili, tancovali, ochutnávali přinesené dobrůtky a vyměňovali křižácké věci.
tanec
Většinu pobytu se ale pracovalo a nebylo to vždy pro mne snadné, především kvůli cizímu jazyku, ale i přesto se člověk nenadál a byl tu poslední den před odjezdem, kdy se konaly volby do ECC. Letos bylo šest kandidátů a všichni byli zvoleni. Novými členy ECC jsou Mládežníci z Dánska, Itálie, Kypru, Řecka, Arménie a Gruzie.
Dóm sv. ŠtěpánaTento den odpoledne nás ještě čekala dvouhodinová prohlídka Vídně. Do centra jsme se dopravili vídeňskou MHD a prošli všechny krásy Vídně (pouze z venku). Státní operu, sídlo vlády a pana prezidenta, ulici obdobnou jako na Příkopech v Praze, ale určitě ještě s dražšími obchody (nechyběla Zara, Swarovski, United Colours of Benneton, cukrárny, kavárny atd.), sochy, monumenty a krásu v podobě Dómu sv. Štěpána, který má věž vysokou cca 135 m (pozn. je vyšší než naše nejvyšší budova v ČR - City Tower má něco přes 100 m). Za dvě hodinky jsme měli prošlé centrum i s výkladem, který zprostředkoval Rakouský ČK. Pokud jsi ještě nebyl/a ve Vídni, jistě toto kouzelné město stojí za to vidět. Po prohlídce města byla večeře a poté následoval rozlučkový večer, kde jsem se pobavila navíc i s několika účastníky, se kterými jsem v předchozích dnech nepřišla moc do kontaktu. Další den ráno se mi hůře vstávalo, ale dorazila jsem v pořádku zpět domů - plná dojmů, navázaných nových mezinárodních přátelství a také vědomostí, či zkušeností získaných díky setkání s Mládežníky z celé Evropy.


            Lenka Zuská, členka prezídia M-ČČK

Společná
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !