Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Říjen 2010

Zásahy v Pelhřimově

22. října 2010 v 19:06 | Jenda Zajačikovskij |  OSM v akci
spolecna
Po několika měsíční přípravě a s ročním zpožděním se o víkendu 1. - 3. 10. 2010 konečně uskutečnila akce s názvem Zásahy v Pelhřimově. Tuto akci připravila OSM Pelhřimov. Cílem bylo procvičení první pomoci formou zásahů 5-ti členných družstev na předem připravených a namaskovaných stanovištích. Účastníci se postupně střídali i ve figurování a rozhodcování. V průběhu akce byla taktéž přednáška o resuscitaci, předvedení dobrovolných kynologů z Červené Řečice. Překvapením pro účastníky pak bylo společné noční cvičení s vyhledáváním zraněných osob v terénu pomocí cvičených psů.

A překvapeni byli také z velmi brzkého probuzení a následný hromadný zásah tentokrát s humanitární tématikou. Nejpříjemnějším překvapením pro mě byla účast hned dvou Slovenských družstev z Bratislavy.
Opomenout ale nemůžeme ani na další účastníky z OSM Štětí, Chrudim, Jindřichův Hradec, Ústí n. Orlicí, Havlíčkova brodu a Pelhřimova, s nimiž jsem rovněž měl tu čest strávit náročný, leč velmi přínosný víkend.

akce_1
akce_2


akce_3
Doufám, že se Vám tato akce líbila a že nám zachováte přízeň i v budoucích ročnících. Snad si už jen přát, aby se mezi ostatními OSM našli další, kteří by podobnou akci uspořádali.Na závěr bych chtěl poděkovat mým nejbližším přátelům - Pelhřimovákům, ale i ostatním členům nebo bývalým členům, ať z řad ČČK nebo M-ČČK, za jejich entuziasmus, bezvadné nasazení, týmové smýšlení a snahu o udržení a rozvoj znalostí v první pomoci.


Jan Zajačikovskij
Předseda OSM - ČČK PelhřimovStudentská krev

22. října 2010 v 18:15 | Lenka Zuská |  Vaše zážitky a akce
Ahoj Mládežníci,

rok se sešel s rokem a my jsme si již loni pohrávali s myšlenkou pokračování Podolské krve. Projekt "Podolská krev" se uskutečnil minulý rok v období od 1.7. 2009 do 31.12. 2009 na kolejích Podolí v Praze pro zdejší studenty (převážně z ČVUT). Na Podolí se uskutečnil i Seminář o bezplatném dárcovství krve, pod záštitou ČČK.
V letošním ročníku jsme naplánovali tuto akci rozšířit na koleje Strahov (v současné době koleje s největší koncentrací studentů v ČR). Strahovský klub Silicon Hill je největším klubem Studentské unie ČVUT a dlouhodobě spolupracuje s klubem Pod-O-Lee (ten má sídlo na kolejích Podolí). Podali jsme grant do Fondu studentských projektů ČVUT a na základě toho mohl vzniknout projekt "Studentská krev".
logo Studentská krev
Akce "Studentská krev" je tedy organizovaná kluby Pod-O-Lee a Silicon Hill, které jsou součástí Studentské unie ČVUT, ve spolupráci s Mládeží Českého červeného kříže a pod záštitou Českého červeného kříže.

     V rámci akce budou uspořádány semináře na Strahově - Seminář na téma dárcovství krve, který se uskuteční 03. 11. a 10. 11. 2010 ve školícím centru klubu Silicon Hill (ulice Olympijská, areál kolejí Strahov, Praha), kde budou přítomní i odborníci z transfúzních oddělení. Odbornou část seminářů zabezpečuje Český červený kříž. Účast na zdejším semináři přislíbil prezident ČČK Marek Jukl. Dozvíte se zde mnoho zajímavých informací nejenom o darování krve.
Na Podolí se 04. 11. 2010 uskuteční Beseda na téma dárcovství krve, která se ponese v duchu diskuze o bezplatném darování krve a prezentace výsledků loňské akce Podolská krev. Na otázky vám zde odpoví odborník z ÚHKT.

Základem akce Studentská krev je, že každý student, který daruje krev na kterékoliv transfúzní stanici v ČR v období od 18.10. 2010 do 31.1. 2011, může mimo dobrého pocitu získat triko s logem akce "Studentská krev" a voucher na zmrzlinu od firmy Ben&Jerry´s. Více informací jak získat triko + voucher a účastnit se akce je popsáno na webových stránkách www.studentskakrev.cz. Důležitý je i registrační e-mail v případě darování krve v rámci akce: info@studentskakrev.cz. Upřednostněni jsou úspěšní prvodárci a prvodárkyně, protože cílem akce "Studentská krev" je motivovat mladé lidi (studenty) k prvnímu kroku a důležitosti bezplatného dárcovtsví krve a aby se posléze stali pravidelnými dárci.

     V souvislosti s tím nesmím opomenout spolupráci několika transfúzními odděleními v Praze: ÚHKT, FTN, VFN, FNKV a ÚVN. Vysokoškolským studentům, kteří přijdou v tomto období darovat krev, bude na vyžádání na těchto transfúzních odděleních vydáno potvrzení o darování krve "Studentská krev" - na základě potvrzení organizátoři akce budou vydávat triko akce a poukázku na zmrzlinu. 
Jako v loňském roce budou organizovány i pravidelné odchody s doprovodem (využívané zejména prvodárci) na transfúzní stanice. Stačí sledovat webové stránky, nebo stránky na facebooku http://www.facebook.com/studentskakrev (můžete se zde přihlásit jako fanoušek a podpořit, tak náš projekt).
organizátoři a partneři

     Takže neváhejte a zapojte se do akce "Studentská krev"! I na TVOU KREV někdo čeká …

Lenka Zuská
členka Prezídia Mládeže ČČK

Pelhřimováci navštívili Polský Červený kříž

22. října 2010 v 17:54 | Redakce |  Mezinárodní aktivity
Oblastní spolek Českého červeného kříže Pelhřimov dostal oficiální pozvání na návštěvu od Polského červeného kříže z města Bydgoszcz. Někteří jeho členové se totiž na srbském FACE seznámili se pelhřimovskými. Na základě toho byli nyní pozváni od pana Slawomira Maciąg na oficiální návštěvu. Jelikož lidé, kteří byli na FACE, byli časově vytížení a nemohli jet, dostali se k této akci i další členové Oblastní skupiny Mládeže Českého červeného kříže Pelhřimov.
           
Je 8. Října 2010 brzo ráno a konečně byl nabrán směr Polského Bydgoszcze. Tam je srdečně přivítala skupina, která se Sláwkem v rámci jejich školy cvičí první pomoc. Školství v Polsku funguje jinak než u nás - řekněme tedy, že byli ve věkovém rozmezí mezi základní a střední školou. Je však opravdu překvapující, jak to v zemi nám tak blízké, funguje úplně jinak.

První pomoc na školách je povinná! Na některých školách, jako i na této se však první pomoci věnují ještě mnohem víc. Škola jim nabízí prostory k cvičení první pomoci i po škole a nám byly prostory poskytnuty bez jakýchkoliv problémů přes celý víkend. Škola vlastní veškeré potřebné pomůcky. Například je tu k dispozici i digitální resuscitační loutka. A zázemí bylo opravdu naprosto úžasné.

Programem jak už bylo řečeno, se mělo stát navázání mezinárodní spolupráce. V pátek jsme tedy ve zbytku dne řešili hlavně rozdíly v první pomoci. V mnoha ohledech je první pomoc naprosto stejná, jelikož se také mimo jiné řídí pomocí Guidelines, v některých bodech se trochu liší, ale nijak závratně. Na sklonku dne zbylo ještě trochu místa, abychom se mohli lépe poznat apod.

Slavnostní páteční večeře
Sranda musí být


Celé sobotní dopoledne a část odpoledne bylo věnováno prohlídce Oblastního spolku v Bydgoszczi a města samotného. Odpoledne jsme koukali na video. Sláwek totiž nebyl letos na FACE poprvé a tak nám ukazovali záběry a fotografie jak z Bělehradu a také z Oldenburgu, kde byli v loňském roce.
           
Neděle byla spíše už jen rozlučkovým dnem. Jelikož jsme věděli, jak dlouho nám bude trvat cesta, tak jsme chtěli okolo poledne vyrazit na cestu. A tak jsme zašli už jen na kopec nad městem, kde je památník obětí 2. světové války, rozloučili se a museli odjet.

Společná
Myslím, že zodpovědně můžu říct, že navázat mezinárodní spolupráci se nám podařilo, protože už nyní přemýšlíme o akcích, kde se znovu uvidíme :-).

člen OSM Pelhřimov

Po roce opět na raftech

19. října 2010 v 9:28 | Vladimír Krajíček, (vložila L. Zuská) |  Vaše zážitky a akce
Už je to víc jak 10 let, co se my, zrakově postižení, zúčastňujeme akcí, pořádaných Oblastní skupinou Mládeže ČČK Litoměřice.Ta poslední proběhla letos 25. - 28. září 2010 a měla dvě části.

Nejprve jsme podnikli plavbu na raftech po řece Ohři. Naše několikakilometrová trasa vedla ze Zámeckého parku v Libochovicích do kempu v Brozanech. Tentokrát se zúčastnili samí "ostřílení" borci, kterým nebylo třeba příliš vysvětlovat, co a jak. Jediným nováčkem byl labrador Pluto - náš vodicí pes.

na foukání raftů se podílejí opravdu všichni
bílou hůl nahradilo červené pádlo

Až k doksanskému jezu nám počasí přálo - pak se ale dalo do deště a nepřestalo pršet až do úterka, kdy naše akce skončila. Proto jsme museli přizpůsobit program a oželet přítomnost několika kamarádů, které špatné počasí odradilo od dalšího pobytu.
  V sobotu jsme ještě podle plánu navštívili doksanský klášter a seznámili se s jeho historií, přičemž jsme mohli ocenit akustiku kostela při zpěvu tamních sester premonstrátek.
V neděli jsme místo na lodě nasedli do aut a postupně se přesunuli na turistickou základnu ve Skalici u Litoměřic.
  Zatímco se z nebe valily proudy vody, my se ve vyhřáté kuchyni věnovali jednak přípravě jídel - některé úkony si Mládežníci zkoušeli se zavázanýma očima, abychom měli všichni stejné šance - jednak ve zpěvu, soutěžích, společenských hrách a kvízech. Bylo i dost příležitostí popovídat si o chodu a problémech našich zdánlivě tak různorodých občanských sdružení a plánovat další společné akce. Určitě to zase bude turistika, atletické tréninky, školení v první pomoci, a snad i rafty...

v příkrém terénu jde někdy do tuhého...

plavba ještě za pěkného počasí


jez v Libochovích, pokračujeme dálnáš nový kamarád - vodící pes Pluto, bravurně zvládá průvodcovské služby i ve vodě


Umístěním kurzoru na jednotlivé fotky se zobrazí příslušný komentář

Za Oddíl zrakově postižených sportovců TJ Lovochemie Lovosice

Vladimír KrajíčekVýtvarná soutěž "Červený kříž a já"

19. října 2010 v 8:49 | Redakce |  Vše kolem projektu Děti
Ahoj Mládežníci,
v letošním roce koordinační skupina projektu Děti vyhlásila výtvarnou soutěž Červený kříž a já, která byla určena pro děti a mládež do věku 15 let (žáky ZŠ, gymnázií, účastníky kroužků, atd.). Na Sekretariát M-ČČK přišlo poštou několik desítek obrázků ze 30 škol z celé ČR. Členové KS vybrali celkem 15 nejlepších obrázků, jejichž autoři byli posléze oceněni. Tímto děkujeme našim sponzorům, díky kterým jsme mohli dětem udělat radost.
Vybíralo se 6 obrázků v kategorii do 11 let, 6 obrázků v kategorii 12 - 15 let a 3 autoři byli oceněni za zajímavé výtvarné zpracování.

Zde je pro ukázku prezentován vždy jeden vybraný obrázek z každé kategorie:

- Do 11 let
Natálie Jakubcová (9 let)
kategorie do 11 let

- od 12 do 15 let
Sabina Hloušková (13 let)
kategorie od 12 - 15 let

- Speciální kategorie
Ladislav Bílý (12 let)
Speciální kategorie
Ostatní obrázky naleznete na oficiálních stránkách M-ČČK http://www.mladezcck.org/index.php?page=ckaja2010Zdraví redakce Zpravodaje M-ČČK
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !