Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Projekt Studentská KREV, aneb váhající - zapojte se

29. dubna 2011 v 10:44 | Lenka Zuská |  Vaše zážitky a akce
Vzhledem k tématu týdne na blog.cz: krev, se nemohu nezmínit o akci, která probíhá od podzimu roku 2010:

Hlavním cílem projektu je oslovení nových dárců krve z řad studentů ČVUT (ale i jiných vysokých škol, či středních škol). Přiblížení problematiky darování krve nenásilnou formou má naučit studenty bezpříspěvkovému pravidelnému darování krve na transfúzních odděleních. Naší cílovou skupinou jsou studenti ve věku 19-26 roků, ale máme zkušenosti z dvou předchozích ročníků (Podolská krev a poté Studentská krev), že akce oslovila i mladší a starší generaci.

· Představení projektu "Studentská krev"
Pilotní akcí byl projekt "Podolská krev", který se uskutečnil na podzim roku 2009 na kolejích Podolí ČVUT v Praze pro zdejší studenty (převážně z Českého vysokého učení technického - ČVUT). Na Podolí se uskutečnil i Seminář o bezplatném dárcovství krve, pod záštitou Českého červeného kříže. V rámci akce jsme spolupracovali s ÚHKT (http://www.uhkt.cz). Do ročníku "Podolská krev" se zapojilo 73 studentů a z toho 30 prvodárců. Na odborný seminář o krvi se přišlo podívat 40 lidí.
V dalším ročníku (období podzim-zima 2010) jsme naplánovali tuto akci rozšířit na koleje Strahov. Strahovský klub Silicon Hill je největším klubem Studentské unie ČVUT a dlouhodobě spolupracuje s klubem Pod-O-Lee. Proto se dohodlo na změně názvu na univerzálnější "Studentská krev".
Akce "Studentská krev" byla tedy organizovaná kluby Pod-O-Lee a Silicon Hill (Studentské unie ČVUT www.su.cvut.cz), ve spolupráci s Mládeží Českého červeného kříže (www.mcck.cz) a pod záštitou Českého červeného kříže (www.cervenykriz.eu).

V rámci akce byly uspořádány 2 semináře na Strahově a 1 beseda na Podolí, kde se zvídaví studenti mohli dovědět něco o životodárné tekutině. Dohromady se zúčastnilo seminářů na stovku lidí.
Základem akce Studentská krev bylo, že každý student, který daruje krev na kterékoliv transfúzní stanici v ČR ve vypsaném období, může mimo dobrého pocitu získat triko s logem akce "Studentská krev" (do konce roku mohl získat i voucher na zmrzlinu od firmy Ben&Jerry´s - sponzorský dar). Všechny důležité informace se můžou studenti dozvědět na webových stránkách projektu: www.studentskakrev.cz
Důležitý je i registrační e-mail v případě darování krve v rámci akce: info@studentskakrev.cz

V projektu jsou upřednostněni úspěšní prvodárci a prvodárkyně, protože cílem akce "Studentská krev" je motivovat mladé lidi (studenty) k prvnímu kroku a důležitosti bezplatného dárcovství krve a aby se posléze stali pravidelnými dárci.

Dále nesmím opomenout spolupráci se všemi transfúzními odděleními v Praze, jmenovitě: ÚHKT, FTN, VFN, FNKV a ÚVN.
Další součástí akce byly organizovány pravidelné odchody s doprovodem (využívané zejména prvodárci) na transfúzní stanice pro max. 5 lidí. Informace o společných odchodech byly pravidelně vyvěšeny na web stránkách projektu nebo na facebookové stránce. www.facebook.com/studentskakrev
Projekt "Studentská krev" (od podzimu 2010 doteď) se dostal do podvědomí již hodně lidem. Krev v rámci akce darovalo více jak 60 prvodárců a 60 pravidelných dárců nejen z ČVUT, ale i různých vysokých škol (nejsou konečná čísla, projekt v tuto chvíli stále běží). V letošním roce vyšel i článek v příloze Mladé fronty dnes, kdy byla věnována projektu skoro celá stránka, což považujeme za úspěch. Lidé, kteří se zapojili berou akci velmi pozitivně. Motivačním prvkem je nějakým způsobem pomoci druhým lidem a to bez nároku na příspěvek - jako odměnu si odnášejí dobrý pocit a triko s logem akce (pro další propagaci projektu).


Za tým organizátorů projektu "Studentská krev"
Lenka Zuská
viceprezidentka Mládeže ČČK
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !