Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Červen 2011

BAMBIRIÁDA 2011

21. června 2011 v 16:22 | OSM, Redakce |  OSM v akci
Ahoj Mládežníci,
jelikož je Mládež ČČK členem České rady dětí a mládeže, tak nemohla chybět na Bambiriádě, kterou sdružení ČRDM každoročně pořádá. Oficiální stránky Bambiriády: http://www.bambiriada.cz/

Konala se na několika místech v České republice. Mládež ČČK se účastnila Bambirády ve Frýdku-Místku, Chrudimi, Ostravě a Praze.

Reportáže z jednotlivých míst:
OSM Chrudim

Ve dnech 26.5. a 27.5.2011 se konal již 10. ročník největších přehlídek aktivit pro děti a mládež v Pardubickém kraji s názvem Bambiriáda.
Akce se zúčastnilo 32 organizací, mezi kterými jsme byli i my Český červený kříž a Mládež Českého červeného kříže.
Počasí nám první den přálo, a tak jsme mohli svůj stánek plně rozvinout. Kdo se u nás zastavil, ten si mohl zkusit resuscitaci na figuríně, dále si mohl zkusit různé druhy šátkových obvazů, dozvěděl se něco o činnosti a fungování Mládeže ČČK, mohl zhlédnout fotky z akcí ČČK Chrudim. Pro menší a malé děti jsme měli připravené pexeso týkající se prevence úrazu dětí s nafocenými reálnými situacemi jako např. strkanice dětí na okraji chodníku, házení kamení apod. Dětem se tato forma "učení" velice líbila a tak s námi rádi diskutovali na daná témata. Jako odměny jim byly dány předměty propagující ČČK a první pomoc.
Bohužel druhý den už nebylo tak hezky, naopak neustále pršelo. Nás ale dobrá nálada neopustila, pouze jsme se přemístili pod střechu a dále pokračovali v naší prezentaci.
Akce se nám velmi líbila a tak jsme se loučili se slibem: " …. a za rok ahoj!"

Katka Mairychová

OSM Ostrava

Mládežníci z Ostravy se dokonce díky prezentaci na Bambiriádě objevili v ranním vysílání DOBRÉ RÁNO na ČT1. Pokud byste chtěli dohledat videozáznam - je z datumu 20.5. 2011.


OSM Frýdek-Místek

Pozadu nezůstal ani tradiční tahoun v Moravskoslezském krají - OSM Frýdek Místek. Ve dnech 27. a 28.5. se na hřišti 11. Základní školy a U-Krytu ve Frýdku Místku uskutečnila Bambiriáda pro děti a mládež z širokého okolí. I přes nepříznivé počasí se akce moc vydařila. Zde jsou fotografie z průběhu FM Bambiriády: zde


OSM Praha 9

A samozřejmě nesmí chybět "Matička" Praha. Za Mládež ČČK se na Bambiriádě prezentovala Oblastní skupina Mládeže ČČK Praha 9. Stánek byl stále v obležení dětí, které jako tradičně nejvíce oslovilo maskování poranění. Dále si děti mohly vyzkoušet poskytnout první pomoc - KPR, či namalovat obrázek se zavázanýma očima. Na stánku se také mohli účastníci dozvědět o organizaci Český červený kříž, o Mládeži ČČK a jejich projektech. Co o nás napsali do Bambiriádních novin? Můžete se podívat na tomto odkazu: zde
Foto z Prahy: odkaz FB


Lenka Zuská
viceprezidentka Mládeže ČČK

Den otevřených dveří HZS Teplice

21. června 2011 v 16:06 | Monika Šebestová |  OSM v akci
OSM-ČČK Teplice byla v květnu pozvána HZS Teplice k účasti na "Dni otevřených dveří" jejich základny. Stanici celé dopoledne navštěvovaly třídy ZŠ a v odpoledních hodinách družiny a rodiče nebo prarodiče s dětmi. Místní hasiči prováděli děti po celém areálu základny, aby jim ukázali všechna vozidla, která si děti také mohly řádně prozkoumat. Dále si prohlédly protichemické obleky, do věděly se o používání hasicích přístrojů podle druhu požáru a vše, co je spojené s prací hasičů. Děti si také mohly vyzkoušet stříkání ze džberové stříkačky nebo hasičskou uniformu. Zastoupení zde měla i Policie ČR, která dětem také ukázala svá vozidla a předvedla jim své vybavení, mezi kterým byl i radar na měření rychlosti.

My jsme si připravili stanoviště s první pomocí. Starší děti si nejprve vyplnily test znalostí základů první pomoci, který jsme si potom všichni dohromady opravili a některá řešení vysvětlili na názorných ukázkách u namaskovaných zranění. Děti se tak dozvěděly všechno možné o poraněních jako jsou popáleniny, řezné a tržné rány, cizí tělesa v ráně a zlomeniny. Byla jim také předvedena resuscitace, kterou si také mnoho dětí, ale také učitelek a rodičů vyzkoušelo. Menší děti se dokonce předháněly ve zkoušení masáže i dýchání, ale bohužel se časově nemohlo dostat na všechny z celé třídy.
Velká návštěvnost našeho stanoviště byla i ze strany samotných maminek, které se chtěly více dozvědět o tom, jak záchránit své dítě, když by bylo v ohrožení života, protože se nesetkávají s dostatečnými informacemi a názornými ukázkami. Masáž srdce si dobrovolně přišlo vyzkoušet i mnoho mužů, kteří se báli o nadměrnou sílu svého stlačení a u většiny z nich oprávněně. Byli jsme tedy velice příjemně překvapeni zájmem návštěvníků o první pomoc a velice se těšíme se na příští rok a na další Den otevřených dveří.

Monika Šebestová
předsedkyně OSM Teplice

Mezinárodní kemp ve Finsku (1.- 6.8. 2011)

7. června 2011 v 15:23 | Redakce |  Mezinárodní aktivity
Ahoj všem,

upozorňuji na nabídku z Finského Červeného kříže, který bude pořádat v létě kemp.
Jedná se o Mezinárodní Mládežnický kemp - Youth Camp HerziCamp 2011.
Bude se konat od 1. - 6. 8. 2011 ve finském Työväenakatemia v Kauniainen (severní Finsko).

Co požadují:
  • dobrovolníky ve věku od 15 - 29 let.
  • Kemp je zaměřený na práci se zdravotně postiženými lidmi (především lidé na vozíku, či s nějakou oční vadou apod.) od kterých se "zdravá polovina" účastníků učí a naopak.
V pozvánce napsali, že si přejí dostat přihlášku od obou skupin, aby měli zastoupení víceméně rovnoměrné.
Myslím, že se jde i domluvit, že nějaká země vyšle jednu skupinu lidí a druhá zase naopak.
Kemp je i o zábavě, naučení se novým věcem, seznámení se s lidmi z různých zemí a pro procvičení anglického jazyka :-).

Z pozvánky:
"There are both disabled and able-bodied youth in the camp, about half-and-half.
As we are all different individuals, we can learn a lot from each other.
We learn to ask for help and to give help; to do things together and to manage in all kinds of situations.
Most of all, HerziCamp is about fun - memories to cherish forever."

Náklady:
Z pozvánky vyplývá, že náklady jsou jen na cestu - let do Helsinek a zpět.
Na letišti v Helsinkách je sraz 31.7. kde si vás organizátoři vyzvednou.

V případě, že se rozhodnete účastnit kempu napište co nejdříve na adresu lenka.zuska@mcck.cz a já vám pošlu pozvánku
s přihláškou. Prosím o odpovědi do 9.6. 2011 do 15 hodin.

V tuto chvíli (7.6.) je přihlášena jedna účastnice.

Ke dni 20.6 jsou přihlášení 3 účastníci a o čtvrtém se jedná. Mininimálně tři lidé tedy budou vysláni v srpnu na camp!

Lenka Zuská
viceprezidentka Mládeže ČČK

Dětský den v Nové Včelnici

7. června 2011 v 14:16 | Jan Kaška, Redakce |  OSM v akci
Dne 4.6. se v Nové Včelnici uskutečnil Dětský den, kterého se účastnila i Oblastní skupina Mládeže Jindřichův Hradec.
Členové OSM Jindřichův Hradec připravili pro děti několik stanovišť, kde si mohly vyzkoušet ošetřit různá poranění.
Jako bonus si připravily dvě ukázky zásahů, které se dětem moc líbily. Na přiložených fotkách se můžete podívat,
jak jim to šlo.

V doučasné době se OSM Jindřichův Hradec připravuje na další akci na začátku letních prázdnin.

Jan Kaška, OSM JH


 
Hodnota práce dobrovolníků

7. června 2011 v 13:42 | Redakce |  Pro zajímavost a pobavení
Téměř miliarda korun ročně - to je hodnota práce dobrovolníků v dětských sdruženích ČRDM

Mládež Českého červeného kříže je členem České rady dětí a mládeže (ČRDM).

"Miliarda není málo. A tuto téměř miliardu odpracují každoročně dospělí dobrovolníci ZDARMA! Jak to, že se o tom dřív nevědělo? Česká rada dětí a mládeže zpracovala rozsáhlou analýzu financování "volnočasových" aktivit dětí a mládeže, jejíž výsledky právě zveřejnila.

V dvaatřicetistránkovém rozboru lze najít počty členů členských sdružení ČRDM, počty dětí a vedoucích - dospělých dobrovolníků, ale také výši dotačních prostředků či počty hodin dobrovolnické práce. Z rozboru vyplývá, že rentabilita neplacené (!) dobrovolnické práce je vysoká - k 1000 Kč dotací na jednoho člena sdružení ročně se přidává hodnota neplacené práce dospělých ve výši přes 3000 korun ročně. Přitom hodnota hodinové mzdy se řídí průměrnou mzdou pracovníka ve školství, což v r. 2010 bylo necelých 140 Kč. Rentabilita v r. 2010 tedy dosahovala až 346 %.

Ekonomická analýza byla představena novinářům a veřejnosti na tiskové konferenci 3. června 2011: www.adam.cz/clanek-2011060005-clanek-2011060005-ministr-skolstvi-josef-dobes-ocenuje-praci-dobrovolniku-ve-spolcich-venujicich-se-detem.html.html

Analýzu si můžete prohlédnout či stáhnout na adrese: www.crdm.cz/download/dokumenty/Ekonomicka-analyza-CRDM-24-5-2011.pdf "

Rok 2011 je Evropským rokem dobrovolnictví, proto je třeba připomínat práci dobrovolníků !

www.crdm.cz
Redakce

Pozvánka na Den Mládeže ČČK

7. června 2011 v 13:31 | Tomáš Pařil, Redakce |  OSM v akci
Ahoj,

srdečně Vás zveme dne 12. června na akci, kterou pořádá OSM Trutnov - "Den Mládeže Českého červeného kříže" spojený s dětským dnem. Navazuje na tradici předchozích let, tato akce je zaměřená především na děti a z toho důvodu zde bude opět mnoho soutěží, her, skákací hrad, projížďka na koni a další. Tentokrát k dětskému dni je připojen i "Den M-ČČK", lidé se zde dozví více o naší činnosti a o tom, co jsme vlastně za organizaci.
Další doprovodné akce jsou v podobě různých vystoupení, občerstvení, hudební číslo předběžně přislíbil Michal Šeps (účastník letošního ročníku ČS Superstar) a to vše v příjemném prostředí areálu na Dlouhých Záhonech.

Další info a sponzoři na přiloženém plakátu.

Těší se na Vás Tomáš Pařil a další členové OSM TrutnovOkresní kolo HMZ na Teplicku

6. června 2011 v 16:17 | Monika Šebestová |  OSM v akci
Ve dnech 10. a 12. května 2011 proběhl na ZŠ Novosedlice další ročník Okresního kola Hlídek mladých zdravotníků. Soutěž pořádal OS ČČK Teplice za pomoci OSM-ČČK Teplice, která poskytla několik svých členů na místa rozhodčích soutěže. Kola pro I. stupeň ZŠ pouhých deset škol a pro II. stupeň devět škol. Je tedy bohužel viditelný menší zájem škol o soutěž.
Soutěž byla tradičně rozdělena do šesti stanovišť, na kterých děti prokázaly své schopnosti a znalosti ohledně poskytování první pomoci. Bylo zde stanoviště s obvazovou technikou, transportem, zraněných osob a také nesoutěžní stanoviště, které prověřilo znalosti historie Červeného kříže a půlměsíce.


Monika Šebestová
předsedkyně OSM Teplice

Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !