Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Okresní kolo HMZ na Teplicku

6. června 2011 v 16:17 | Monika Šebestová |  OSM v akci
Ve dnech 10. a 12. května 2011 proběhl na ZŠ Novosedlice další ročník Okresního kola Hlídek mladých zdravotníků. Soutěž pořádal OS ČČK Teplice za pomoci OSM-ČČK Teplice, která poskytla několik svých členů na místa rozhodčích soutěže. Kola pro I. stupeň ZŠ pouhých deset škol a pro II. stupeň devět škol. Je tedy bohužel viditelný menší zájem škol o soutěž.
Soutěž byla tradičně rozdělena do šesti stanovišť, na kterých děti prokázaly své schopnosti a znalosti ohledně poskytování první pomoci. Bylo zde stanoviště s obvazovou technikou, transportem, zraněných osob a také nesoutěžní stanoviště, které prověřilo znalosti historie Červeného kříže a půlměsíce.


Monika Šebestová
předsedkyně OSM Teplice

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Angelohes Angelohes | E-mail | Web | 1. října 2017 v 17:49 | Reagovat

Do you feel like you have tried everything possible in order to lose weight? You are not alone--many people have the same problem. The following article is designed to give you tips that you may not have even known existed. By following these tips, you will reach your weight loss goal in no time.

2 Philipvof Philipvof | E-mail | Web | 29. listopadu 2017 v 5:35 | Reagovat

ome people, especially those running on busy daily schedules tend to use the pills to help maintain weight since they can not afford to follow all the diet programs. This is not advised. It is recommended that one seek advice from a professional in this field before using the pills. This can save one from many dangers associated with the misuse.

The diet pills should always be taken whole. Some people tend to divide the pills to serve a longer period of time. This is not advised and can lead to ineffectiveness. If it is required that one takes a complete tablet, it means that a certain amount of the ingredients are required to achieve the desired goal. It is also recommended that one does not crush the pill and dissolve it in beverages. Chemicals found in beverages have the potential of neutralizing the desired nutrients in the pill thereby leading to ineffectiveness. The best way to take the tablets is swallowing them whole with a glass of water.

<a href=https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-acheter-en-ligne/>https://www.cialissansordonnancefr24.com/cialis-acheter-en-ligne/</a>

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !