Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Srpen 2011

Na Jindřichohradecku se událo …

31. srpna 2011 v 14:40 | OSM Jindřichův Hradec |  OSM v akci

Od počátku května se OSM Jindřichův Hradec zúčastnila několika akcí pro veřejnost a děti. Část akcí proběhla ve spolupráci s OS ČČK J. Hradec.

Nejhojněji jsme se ukazovali na akcích pro děti a to přímo v J. Hradci na každoroční akci pořádané městem J. Hradec - "Loučení s prázdninami". Dvakrát jsme navštívili Novou Včelnici, nejprve první červnovou sobotu, kdy se tam konal dětský den, a podruhé se naše OSM stala součástí řady pohádkových stanovišť na akci Pohádkový les, která byla pořádána jakou rozloučení s prázdninami. Dále jsme zavítali do dvou menších obcí, do Stráže nad Nežárkou a Příbraze. Obě akce byly pořádané pro děti, ve Stráži se konal Dětský den a v Příbrazi se uskutečnilo Dopravní odpoledne. Na akce jsme si pro děti připravili několik her a úkolů tematicky spojených s ČK, a ani s ukázkami a možností vyzkoušet si první pomoc jsme nezaháleli.

V J. Hradci jsme se účastnili dalších dvou akcí pro veřejnost. Větší z nich byl 6. ročník akce Pomoz Pomoc, která se konala 8. května u příležitosti světového dne první pomoci. Zhruba o měsíc později jsme zavítali do Zahradního centra u příležitosti konání Zahradnické pouti, zde jsme tvořili součást doprovodného programu.

Pro členy a děti z kroužků jsme na začátku července připravili výlet Jindřišským údolím plný her a cvičení první pomoci.

Co se týká plánů do konce roku, tak bychom rádi obnovili pravidelné schůzky s dětmi a mládeží. Oblastnímu spolku pomáháme s přípravami plesu OS a OSM J. Hradec, který se uskuteční 10. prosince, na nějž jste všichni zváni (tombola bude bohatá Usmívající se )!

OSM Jindřichův Hradec

Cesta Jindřišským údolím

Dopravní odpoledne v Příbrazi
Zahradnická pouť, Zahradní centrum J. Hradec


56. mezinárdní kemp v Langenlois

24. srpna 2011 v 14:42 | Adéla Šolcová |  Mezinárodní aktivity

Dvě členky Mládeže českého červeného kříže (Adéla Šolcová, Tereza Siegelová) se ve dnech 11.- 25. srpna účastnily mezinárodního studijního kempu v Langenlois, nádherném městečku Dolního Rakouska známém zejména svým vynikajícím vínem. Toto setkání, v pořadí již šestapadesáté, bylo uspořádáno na téma WANTED: YOU(TH) (Hledá se: Mládež).

Kemp to tak úplně doslova nebyl, účastníci nebydleli ve stanech v přírodě, nýbrž byli ubytováni v útulných pokojích v místní škole. Bylo pravidlem, že místnost spolu nikdy neobývali lidé ze stejné země, tudíž ani naše dívky nebyly výjimkou. Postupem času obě zjistily, že toto pravidlo má svůj význam. Rozhodně to pomohlo v navázání nových přátelství.

Do Langenlois dorazilo celkem 44 účastníků z 18 zemí. Kromě České republiky dorazily delegace také z Bosny a Hercegoviny, Bulharska, Egypta, Finska, Chorvatska, Itálie, Irska, Německa, Norska, Palestiny, Rakouska, Slovenska, Švýcarska, St. Kitts and Nevis, Thajska, Ukrajiny a Velké Británie. Každá země byla pro tento pobyt velkým přínosem, kemp byl zaměřen na poznávání nových kultur a diskutování mezi národy o různých věcech ať už politických, nebo věcech týkajících se každodenního života. Lidé tam byli otevření novým názorům a rádi probírali situace ve svých zemích. Program sám o sobě byl z části zaměřen právě na seznámení se navzájem, a tak během pár společně strávených chvil všichni pochopili, že žádné hranice mezi státy ani rozdílné jazyky je nečiní nijak odlišnými od ostatních. A to byl hlavní cíl tohoto kempu.

Mimo těchto poznávacích her však byli účastníci zabaveni dalšími workshopy. Téměř každý den byly připraveny alespoň tři rozdílné činnostní skupiny. Mezi ty stálé patřila například umělecká skupina, která se zabývala přípravou dekorací na blížící se Festival of nations. Dále zde byla skupina pro ty, co tvořili reporty o všech činnostech do blogu a třetí skupina měla za úkol dát veřejnosti vědět o chystajícím se festivalu. Členové byli vysláni do města, rozdávali letáčky a snažili se zajistit co největší návštěvnost.


Příprava dekorací na festival of nations - výroba vlajek (zl. Lavinia (Itálie), Christina (Německo), Kathi (Rakousko), Madlen (Rakousko), Iva (Chorvatsko), Ivo (Chorvatsko))

Všechna práce vynaložená v těchto skupinách se na konci kempu předvedla veřejnosti. Na Festival of nations se mohl přijít podívat každý, kdo chtěl. Každá delegace měla dvě minuty na to, aby představila svou zemi ať už tancem, zpěvem, nebo čímkoli dalším, podobně jako v National Pub. Zástupci zemí si k sobě mohli přizvat libovolný počet přátel ostatních národností.

Výše zmíněná National Pub byla přichystána každý večer. O program této "národní hospůdky" se vždy staraly vybrané státy. Každý stát nabídl něco, čím by mohl zaujmout ostatní a poté zájemce naučil něco typického pro svou zemi (např. zpěv, tanec, vaření, řeč…). Po uplynutí času na nacvičování každý předvedl, čemu novému se přiučil. Byl to jakýsi festival v menší podobě.Slovenská National Pub - vaření halušek. (zl. Ian (Irsko), Birgit (Rakousko), Lisa (Rakousko), Bianka (Slovensko), Laura (Finsko))


V programu bylo samozřejmě také spoustu výletů, např. do Vídně, Maudhausenu, Dürnsteinu a také do Langenloiského muzea výroby vína. Muzeum bylo jedním z nejnezapomenutelnějších zážitků. Většina dostala výklad ve své řeči, takže i účastníci s omezenějšími znalostmi angličtiny dokonale porozuměli. Všechny dekorace byly dokonale promyšlené, Terezu a Adélu překvapila také skvělá technika použitá v interiéru. Na konci exkurze měli všichni příležitost ochutnat a zakoupit výborné langenloiské víno nebo mošt.


Úžasná podívaná v langenloiském muzeu.


Celý kemp byl výborně promyšlen a všichni účastníci získali zážitky a přátele na celý život. Je obvyklé, že se lidé, kteří se setkali na tomto táboře, scházejí i poté a pořádají srazy. Na Festival of nations i letos dorazilo pár delegací z minulých ročníků, aby se pozdravily s teamery a viděly, co jejich nástupci vytvořili. Tento kemp se postaral o vznik další mezinárodní rodiny, pro kterou žádná vzdálenost ani hranice nejsou překážkou!
Adéla Šolcová
OSM Trutnov

Den Mládeže ČČK v Trutnově

24. srpna 2011 v 13:44 | Tomáš Pařil, Hana Štiková |  OSM v akci


Dne 12. 6. 2011 se v areálu Dlouhé Záhony uskutečnil Den Mládeže Českého červeného kříže. Celý program odstartoval ve 14:00. Děti dostaly u vstupu do areálu pásku na ruku, na kterou dostávaly razítka za splnění pěti stanovišť. Se všemi pěti razítky odevzdaly pásku a mohly za ni vyhrát cenu z tomboly. Díky mnoha štědrým sponzorům byla tombola velmi bohatá.
Dále se děti mohly svézt na koni nebo vyzkoušet skákací hrad. Pro děti byl také připraven kreativní stánek kde si mohly vybarvit a nakreslit různé obrázky. Naopak pro rodiče zde byl stánek s informacemi o oblastní skupině M-ČČK Trutnov a o jejích aktivitách.
Okolo 15. hodiny vystoupilo několik tanečních skupin ze ZUŠ A. M. Buxton. Své umění také předvedli freerunneři a Matěj Suk ukázal svůj beatbox. Dále zatančila a zazpívala Taťána Ivachniuk.
Jako třešnička na dortu vystoupil Michal Šeps, který vystupoval i na loňském Dětském dni M-ČČK. Bylo to jeho první vystoupení v Úpici po skončení Československé Superstar.
Úžasný program a bohatá tombola přivedly do areálu mnoho lidí. Proto si myslím, že letošní Den M-ČČK byl velmi úspěšný a doufám, že příští ročníky budou stejně dobré nebo ještě lepší.

Videoreportáž, která stojí za shlédnutí!! - ZDE video -

Tomáš Pařil
předseda OSM Trutnov

Soutěž Mladý záchranář

24. srpna 2011 v 13:03 | Monika Šebestová |  OSM v akci


Dne 30.5. 2011 pořádal HZS Ústeckého kraje, územní odbor Teplice, soutěž s názvem "MLADÝ ZÁCHRANÁŘ - DOKAŽ, ŽE UMÍŠ !!". Cílem soutěže bylo získání a doplnění znalostí a dovedností při poskytování pomoci druhým v ohrožení. OSM Teplice se také zúčastnila a to stanovištěm s první pomocí. Soutěž souvisí s "Ochranou člověka za mimořádných situací" (nově místo Branného kurzu), která je prováděna podle pokynů MŠMT na všech základních a středních školách.
Děti soutěžily v disciplínách, které prověřily zachování v různých ohrožujících situacích, ale i jejich obratnost a šikovnost. Na stanovištích musely vyplnit testy z odborných a dopravních znalostí, umět první pomoc a zachránit tak zraněné figuranty, a nebo také složit si evakuační zavazadlo. Na dovednostních stanovištích házely záchranným lanem na cíl, jako při záchraně tonoucího, srážely plechovky pomocí džberové stříkačky, dále měly přiřadit správné hasicí přístroje k různým druhům požárů, také si vyzkoušely uzlování a orientaci v zakouřeném prostoru.

Monika Šebestová
předseda OSM Teplicefoto: Pavel Kuchař, HZS Teplice

Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !