Příspěvky do zpravodaje zasílejte na e-mail: zpravodaj@mcck.cz

Zásahy v Pelhřimově 2011

13. listopadu 2011 v 9:37 | Ondřej Plášil |  OSM v akci
Letos se v Pelhřimově konal již druhý ročník akce s názvem Zásahy v Pelhřimově. Je to akce, která je dělaná pro všechny lidičky z Červeného kříže a hlavně Mládeže Červeného kříže.

Akce se konala v Hříběcí, což je vesnička asi 16km od Pelhřimova, a to ve dnech 7. - 9. října. Zúčastnila se jí pětičlenná družstva z Jindřichova Hradce, Havlíčkova Brodu, Ostravy, Opavy a dvě družstva místních. Pozvání na akci přijal i Slovenský červený kříž a dorazilo 6 účastníků z Bratislavy a naši přátelé z Polského červeného kříže. Ti přijeli až z 600km vzdálené Bydgoszczi (Bydhoště), a tak jsme jim nabídli, aby přijeli o den dříve, aby si odpočinuli po dlouhé cestě, a mohli se podívat také na pár krásných míst v naší republice.


Na akci si každý účastník mohl vyzkoušet poskytování první pomoci, a to ze všech třech pohledů: samotné poskytování první pomoci, herecké výkony při simulování zranění, ale také pro některé ještě ne úplně obvyklý pohled v roli rozhodčího.

Instruktory se nám pro tento rok, stejně jako pro ten minulý, stali Ludvík s Jášínkem a Honza Štěpán. Letos se k nim přidaly ještě dvě dámy z Havlíčkova Brodu: Janča Milichovská a Magda Vojtěchová.
Akce vypukla v pátek individuálními stanovišti, potom, co všichni dorazili a pěkně se nabaštili. Když si každý vyzkoušel základy bezvědomí a resuscitace následovala už jen volná zábava.
V sobotu se přešlo ke standardnímu pojetí stanovišť, kdy vždy dvě družstva zasahovala, dvě figurovala, dvě byla rozhodčími a poslední dvě byla na doplňkovém stanovišti, kde se dozvěděla něco o radiokomunikaci a třídění zraněných dle metodiky START.

V sobotu po večeři byli někteří zdravotníci poslání na rojnici, což byla ale jen záminka, jak je dostat z baráku. Všichni ostatní, a několik dalších našich přátel, se začali maskovat na zásah s hasiči. Když bylo krátce po osmé hodině večerní a všech asi 35 figurantů namaskováno, zavolalo se na tísňovou linku 150 s hlášením požáru základny DDM v Hříběcí, zapálily se dýmovnice a v okolním vsích už začaly křičet sirény. Zdravotníci byli povolání zpět k základně a dostali stejné základní informace jako hasiči. Pak již bylo vše na nich a na hasičích. Sanitka dovezla část humanitního skladu obsahující lůžka, světla, deky a benzínový generátor a zdravotníci si na přilehlém fotbalovém hřišti vytvořili shromaždiště zraněných.
Zásah trval něco málo přes hodinu a v celku se vyvedl. Jak zdravotníci, tak hasiči, kteří byli pouze poloprofesionály nebo úplnými dobrovolníky, zažili něco nového a snad něco, co rozvinulo jejich schopnosti, které doufejme nebudou nikdy muset využít.

V neděli se pokračovalo v zajetých kolejích modelových situací, akorát nás v brzkých ranních hodinách opustili Poláci a Ludvík s Jášínkem. Po obědě jsme se všichni rozloučili a vydali svým směrem.
Rád bych poděkoval účastníkům, instruktorům, všem, kteří byli při zásahu s hasiči figuranti. Poděkování patří i hasičům, kteří s námi velmi ochotně spolupracovali.

Ptáte se, jak si rozumí Čech, Slovák a Polák? Úplně v pohodě! A je velmi zajímavé pozorovat rozdíly v poskytování první pomoci třech národností. A že, ač leží všechny u sebe, těch rozdílů je dost.

Tak zase příští rok na shledanou na Zásazích v Pelhřimově!

Rozsáhlá fotogalerie z akce, je k nalezení zde: http://mcckpe.rajce.idnes.cz/

Ondřej Plášil
OSM Pelhřimov
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
Vítejte na stránkách našeho Zpravodaje M-ČČK, díky za návštěvu !